EN  | tel:+48 33 499 59 00 | skanery3d@evatronix.com

Skanery 3D współpracujące z robotami lub cobotami

Systemy zrobotyzowane składające się z robota lub cobota, są coraz powszechniej stosowane, zwłaszcza w firmach produkcyjnych. W takim systemie skaner eviXscan 3D jest zintegrowany z ramieniem robota, co pozwala na automatyczne skanowanie na liniach produkcyjnych. Co ważne, taki system pozwala na zmniejszenie zaangażowania operatora, co wpływa pośrednio na redukcję kosztów produkcji.

Precyzyjne pozycjonowanie ramienia robota w przestrzeni 3D za pomocą skanera, poprzez umieszczenie skalibrowanego artefaktu w polu roboczym skanera, służy do precyzyjnej korekcji położenia ramienia robota.

Cobot może służyć jako ruchomy uchwyt dla skanowanego detalu, aby pobrać go z zasobnika i umieścić w polu roboczym skanera, co całkowicie automatyzuje proces kontroli jakości.

Z kolei skaner zainstalowany na robocie wraz z artefaktami umieszczonymi w polu roboczym systemu skanującego, pozwala na osiągnięcie wyników skanowania o bardzo wysokiej dokładności.

Zobacz film prezentujący integrację naszego skanera eviXscan 3D z robotem

Przykład opracowanego systemy zrobotyzowanego, w skład którego wchodzi nasz skaner oraz cobot Universal Robots:

URCap – jeden system sterowania,
Cobot zastępuje operatora w procesie manipulowania skanerem,
Programowanie ścieżki skanowania z poziomu manipulatora Teach Pendant lub ręczne,
Automatyczna procedura kalibracji skanera,
Programowanie offline,
Stanowisko mobilne ze stolikiem obrotowym.

Tak opracowany system może być zastosowany do cyklicznych pomiarów na liniach produkcyjnych oraz dla powtarzalnych sekwencji skanowania.