EN  | PL  | FR  | CN  | tel:+48 33 499 59 00 | skanery3d@evatronix.com | Wsparcie techniczne

Skanowanie 3D w sztuce

Skanowanie 3D w sztuce - Odtworzenie rzeźby Madonny z Krużlowej

Teatr im. Juliusza Słowackiego to wyjątkowa instytucja kultury w Krakowie. Oprócz uzdolnionych aktorów, istotnym elementem ich przedstawień jest też scenografia, która dopełnia każdy występ. By stworzyć nowy komponent dekoracji i tym samym wspomóc artystyczną scenografię, teatr ten wykorzystał usługi skanowania 3D przy użyciu skanera eviXscan 3D Heavy Duty Quadro.

Tworzenie kopii obiektu w procesie szybkiego prototypowania

Zarząd krakowskiego teatru zwrócił się do nas z prośbą o wykonanie kopii rzeźby Madonna z Krużlowej, która miała być częścią wystroju sceny w spektaklu „Imię Róży”. Przy użyciu skanera eviXscan 3D Heavy Duty Quadro i zastosowaniu szybkiego prototypowania uzyskano pożądany efekt uzupełnienia scenografii.

Precyzyjne odwzorowanie tak skomplikowanej geometrii oryginalnego obiektu możliwe jest tylko dzięki użyciu skanera 3D. W porównaniu do tradycyjnych metod odtwarzania dzieł sztuki, skanowanie 3D jest metodą znacznie tańszą, szybszą, prostszą i - co najważniejsze bezinwazyjną. Skany rzeźby zostały opracowane przez inżynierów i umieszczone w pliku STL, w którym to obiekt został powiększony do odpowiednich wymiarów, a następnie wydrukowany w 3D.

Tak powstały wydruk dokładnie odwzorował stan powierzchni oryginalnej rzeźby co umożliwiło odkrycie wcześniej niezauważalnych szczegółów. Aktualnie obiekt ten znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.