O automatyzacji produkcji na szybkiej randce z Przemysłem 4.0 w Czechowicach-Dziedzicach
Czechowice-Dziedzice, Polska, 10.11.2021 r. – W październiku odbyło się wydarzenie „IOT 2021 – Automatyzacja produkcji – Szybka randka z Przemysłem 4.0”. Podczas spotkania, które miało charakter warsztatowy, goście mogli zapoznać się z rozwiązaniami z dziedziny automatyzacji procesu skanowania 3D, robotyzacji, geolokalizacji, technologii druku 3D, obróbki CNC czy cyberbezpieczeństwa.
W przestrzeni coworkingowej Silesia Startup w Czechowicach-Dziedzicach po raz kolejny odbyło się spotkanie branżowe, którego tematyką była automatyzacja procesów produkcyjnych w nawiązaniu do wyzwań Przemysłu 4.0. W tym roku organizatorzy postawili na formułę tzw. szybkich randek. Uczestnicy spotkania, podzieleni na grupy, rotacyjnie odwiedzali każde z ośmiu stanowisk, na których eksperci prezentowali rozwiązania swoich firm oraz demonstrowali możliwości eksponowanego sprzętu.
– Czasy nudnych prelekcji opartych głównie na teoretycznych wykładach skończyły się. Ludzie oczekują konkretnych informacji opartych na faktach, najlepiej bezpośrednio od praktyków w swojej dziedzinie – mówi Tomasz Sernicki, asystent ds. handlu i marketingu w Drim Robotics. – Kolejna edycja wydarzenia, tym razem w całkowicie warsztatowej formie, tylko nas w tym utwierdziła. Chcemy co roku wprowadzać coś nowego, co uatrakcyjni naszą imprezę i sprawi, że ludzie będą czekali na jej kolejną edycję.
Na uczestników spotkania czekały demonstracje przygotowane przez współgospodarzy wydarzenia: Evatronix SA, Drim Robotics / Rolling Robots, InnerWeb, Elmark / Universal Robots, CadXpert, SoniqAnalytics, CamTechnology i ASCOMP S.A.
Specjaliści z firmy Evatronix zaprezentowali rozwiązania z dziedziny automatyzacji procesu skanowania 3D i zautomatyzowanej kontroli jakości. Były to skaner eviXscan 3D FinePrecision zintegrowany z robotem współpracującym Universal Robots oraz automatyczny system skanujący ze skanerem eviXscan 3D Optima+ M: – Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy możliwości systemu kontroli jakości eviXmatic 2.0, który pozwala na zintegrowanie skanerów w proces kontroli jakości poprzez automatyczne przesyłanie skanów do zewnętrznego oprogramowania Geomagic Control X – mówi Damian Dziura, inżynier aplikacyjny w Evatronix SA. – Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać raport, który pozwala odrzucić błędnie wykonane części w procesie produkcji.
Na stanowisku Drim Robotics specjaliści przybliżali problematykę automatyzacji produkcji na przykładach implementacji robotów współpracujących w branży motoryzacyjnej z wykorzystaniem cyfrowego bliźniaka. Eksperci z InnerWeb zademonstrowali system monitoringu efektywności zasobów i bezpieczeństwa oraz technologiach LIDAR i Aktywnych Karty. Na stoisku firm Elmark i Universal Robots specjaliści rozprawiali się z faktami i mitami na temat kobotów. Na przykładzie swoich rozwiązań wyjaśniali, w jaki sposób roboty współpracujące rewolucjonizują rynek oraz w jakich obszarach znajdują zastosowanie. Z kolei eksperci CadXpert poświęcili uwagę tematowi druku 3D w fabryce 4.0 oraz kwestii redukcji czasu i kosztów generowanych przez tego typu technologię. Omówiono również zastosowanie druku 3D w robotyce i w przemyśle produkcyjnym. Firma SoniqAnalytics zaprezentowała rozwiązania w odniesieniu do procesu transformacji cyfrowej i wdrażania systemów zarządzania produkcją. Na stanowisku firmy CAM Technology goście mogli zapoznać się z technologią związaną z automatyzacją w procesie programowania obrabiarek numerycznych i poznać szczegóły dotyczące realnej oszczędności w Smart Factory. Z kolei eksperci z ASCOMP S.A. przybliżyli uczestnikom rozwiązanie „Wirtualnego Oficera Bezpieczeństwa”, w odniesieniu do bezpieczeństwa procesów produkcyjnych w trakcie transformacji do Przemysłu 4.0.
– Atutem spotkania IOT 2021 – Szybka Randka z Przemysłem 4.0 była ENERGIA. Żadnych prelekcji tylko aktywne uczestnictwo – zarówno uczestników, jak i wystawców, którzy kilkukrotnie prezentowali swoje technologie – mówi Marcin Worecki, prezes zarządu InnerWeb Sp. z o.o., podkreślając, że taki charakter wydarzenia spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony gości. – Po wydarzeniu pytaliśmy uczestników, jak podobała im się formuła spotkania. Mówili, że pierwszy raz byli na wydarzeniu, podczas którego wszyscy – wystawcy technologii i uczestnicy – w jednym czasie byli aktywni i skupieni na zdobywaniu nowej wiedzy. To był zastrzyk dużej dawki konstruktywnych idei i rozwiązań – puentuje M. Worecki.
Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia „IOT 2021 – Automatyzacja produkcji – Szybka randka z Przemysłem 4.0” w relacji wideo.
Kontakt dla mediów
- Aleksandra Sekuła Evatronix SA
POBIERZ GRAFIKI: