EN  | PL  | FR  | CN  | tel:+48 33 499 59 00 | skanery3d@evatronix.com | Wsparcie techniczne

Motoryzacja: 3DWORX

3DWORX - zastosowanie skanera eviXscan 3D Heavy Duty Optima w rozwojowym projekcie elektrycznego motocykla BST Hypertek

3DWORX (www.3dworx.co.za) jest subsaharyjskim dystrybutorem skanerów eviXscan 3D produkowanych przez firmę Evatronix w Polsce. Przedsiębiorstwo z Republiki Południowej Afryki świadczy usługi z zakresu precyzyjnego skanowania 3D, projektowania CAD, inżynierii odwrotnej oraz druku 3D.

Firma 3D WORX wykorzystała skaner eviXscan 3D Heavy Duty Optima i oprogramowanie Geomagic Design X w projekcie rozwoju elektronicznych motocykli BST Hypertek.

Czym jest Blackstone Tek (BTS)?

Blackstone Tek (BST) to innowacyjne przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w produkcji włókien węglowych. Połączenie profilu działalności i zamiłowania do wyścigów spowodowały, że firma zajęła się wytwarzaniem innowacyjnych produktów, którymi są niezwykle mocne i lekkie koła, a także zbiorniki paliwa, wahacze, owiewki i elementy wykonywane na zamówienie dla kultowych marek motocykli i samochodów.

Wyzwanie

Do sporządzenia projektu motocykla elektrycznego wykorzystano model CAD oraz ręczne rzeźbienie niektórych części prototypowych, które umożliwiły uzyskanie naturalnej estetyki. Za projektem stoi Pierre Terblanche – wybitny projektant odpowiedzialny za stylistykę takich ikon motoryzacji jak Ducati 999, HyperMotard czy SuperMono.

Jednym z wyzwań tego projektu było zdigitalizowanie złożonych, zakrzywionych elementów, które zostały ręcznie wyskalowane do modeli CAD w taki sposób, aby możliwe było wytworzenie formy do produkcji części z włókna węglowego.


Rozwiązanie

Rozwiązaniem zastosowanym przez 3DWORX było połączenie modelowania CAD ze skanowaniem 3D. Cała konstrukcja motocykla została przedstawiona w CAD, dzięki zastosowaniu skanera eviXscan 3D Heavy Duty Optima, oprogramowania do skanowania 3D eviXscan Suite oraz oprogramowania 3D Systems Geomagic Design X dedykowanego inżynierii odwrotnej.

Rezultat

Finalnym rezultatem był efektywny i udany proces inżynierii odwrotnej dla części prototypowych o złożonych kształtach krzywych. Dodatkowo, opracowane pliki CAD mogą zostać wykorzystane do obróbki form CNC w produkcji części z włókna węglowego.

 
 

Wykorzystanie skanera eviXscan 3D Heavy Duty Optima

Podstawowym narzędziem procesu przeprowadzonego przez firmę 3DWORX był skaner eviXscan 3D Heavy Duty Optima – profesjonalne, wysoce precyzyjne urządzenie skanujące 3D do inżynierii odwrotnej, bezdotykowej kontroli jakości i szybkiego prototypowania średniej wielkości modeli.

Podstawowe cechy techniczne skanera:

wysoka dokładność pomiaru (do 0.0183 mm),
wysoka gęstość punktów (95 pt/mm²),
duża objętość skanowania (250 mm x 170 mm x 120 mm),
kamera 5 Mpix,
źródło światła Blue LED,
precyzja potwierdzona certyfikatem zgodności z normą VDI/VDE 263 część 2, 4.1 Ps,
solidna, mobilna konstrukcja.

Etap 1

W pierwszym etapie procesu wykonanego przez 3DWORX jeden z dwóch wzorów bocznych został zeskanowany za pomocą skanera eviXscan 3D Heavy Duty Optima, który wykorzystuje technologię niebieskiego światła strukturalnego. Celem było osiągnięcie najwyższej możliwej dokładności. Każdy wzór został spryskany bardzo cienkim białym kontrastem, co w połączeniu z unikalnymi markerami i oprogramowaniem eviXscan 3D Suite umożliwiło szybkie i bardzo dokładne wyrównanie wstępne wielu zestawów skanów z różnych orientacji.

 
 

Etap 2

3DWORX wykorzystał oprogramowanie Geomagic Design X w inżynierii odwrotnej w następujących zadaniach: stworzenie siatki powierzchni o wysokiej wierności, usunięcie markerów, wypełnienie otworów i edycja skanu.

 
 

Etap 3

Oprogramowanie zostało użyte także do ekstrakcji cech geometrycznych powierzchni i automatycznego wygenerowania powierzchni nadających się do kształtowania nad sekcjami o organicznym kształcie.

 
 

Etap 4

Oprogramowanie eksportuje parametryczne modele 3D wraz z geometrią, topologią, historią modelowania i parametrami bezpośrednio do popularnych systemów CAD opartych na cechach geometrycznych, takich jak Autodesk® AutoCAD®, Autodesk®, Inventor®, Autodesk® Fusion 360®, CATIA®, PTC® Creo®, Siemens® NX™, Siemens Solid Edge® i SOLIDWORKS®.